
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 31 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Mating Post Length | 8.51 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 9043
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45697
Ext.Price$0.45697
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45697 | $0.45697 |
| 10 | $0.38729 | $3.87290 |
| 25 | $0.36688 | $9.17200 |
| 50 | $0.34755 | $17.37750 |
| 100 | $0.32924 | $32.92400 |
| 300 | $0.31104 | $93.31200 |
| 500 | $0.29385 | $146.92500 |
| 1000 | $0.27982 | $279.82000 |
| 3000 | $0.26437 | $793.11000 |
| 5000 | $0.24978 | $1248.90000 |
| 10000 | $0.24402 | $2440.20000 |
